Back to Top

Kastracja i sterylizacja

 

Sterylizacja to zabieg mający na celu czasowe lub trwałe zniesienie zdolności rozrodczych samic lub samców danego gatunku zwierząt.

Najbardziej znanymi i powszechnie stosowanymi metodami antykoncepcji u zwierząt są:

a) sterylizacja farmakologiczna, odwracalna, polegająca na stosowaniu środków hormonalnych, nie do końca bezpieczna dla zwierząt,

b) sterylizacja chirurgiczna, nieodwracalna, najbardziej humanitarna w 100% skuteczna.

Odmianą sterylizacji chirurgicznej jest całkowita kastracja, czyli chirurgiczne usunięcie macicy wraz z jajnikami u samic oraz całkowite usunięcie jąder u samców.

Najlepiej kastrować zwierzęta młode, gdyż dobrze znoszą operację. Poza tym wczesna kastracja zapobiega nadmiernej agresji oraz likwiduje włóczęgostwo. Młode kocurki nie zdążą nabyć nawyku znakowania moczem. Kastrowane zwierzęta żyją dłużej, są łagodniejsze i bardziej przywiązują się do opiekuna.

Znika problem rujek u kotek, cieczek u suk i związanych z nimi plamień. Zabieg,przeprowadzony przed pierwszą rujką (cieczką), niemalże całkowicie eliminuje ryzyko występowania guzów na sutkach, a zawsze ryzyko wystąpienia ropomacicza.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, którego powodzenie uzależnione jest nie tylko od stanu zdrowia zwierzęcia, ale również od jego przygotowania do samej operacji. Tę powinna poprzedzać 12 godzinna głodówka. Zwierzę nie je, ale może pić wodę, którą należy odstawić na 4 godziny przed zabiegiem.Dobrze jest, aby na kilka dni, przed planowanym zabiegiem, zrobić podstawowe badania krwi i określić stan zdrowia naszego ulubieńca. Warto więc udać się do lekarza weterynarii, który będzie wprowadzał zwierzę w stan narkozy, by ten dokładnie go zbadał. Pozwoli to zakwalifikować pacjenta do odpowiedniej grupy ryzyka i dobrać dla niego optymalną metodę znieczulenia, bądź też odstąpić od planowanej operacji.

Po zabiegu w chwili odbioru, zwierzę z reguły jest wybudzone, ale skutki narkozy może odczuwać jeszcze przez okres kilku godzin. Dlatego powinniśmy zapewnić mu  ciszę i spokój najlepiej w ciepłym, przyciemnionym pomieszczeniu.

 

Strony: 1 2